تب دنگی

تب دنگی

تب دنگی

تب دنگی یک بیماری ویروسی است، که توسط پشه منتقل می­شود و ار انسان به انسان واگیر ندارد. در شرایط بسیار حاد این بیماری می­تواند درد شدیدی در استخوان ­ها ایجاد کند، از این رو به آن “تب استخوان” شکن نیز می­گویند.

تب دنگی کجا رخ می­دهد؟

در ساله حدود ۱۰۰ میلیون مورد تب دنگی در مناطق استوایی و زیراستوایی جهان گزارش می­شود که بیشتر آن­ها مربوط به آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی است.

علائم تب دنگی چیست؟

در حالت خفیف تر، علائم در هفته اول آلوده شدن خود را نشان می­دهند و می­توانند شامل:

  • تب بالا
  • علائم سرماخوردگی
  • سردرد شدید
  • درد عضلات و مفاصل
  • درد شکم
  • اسهال و استفراغ
  • جوش پوستی

باشند، و در شدیدترین حالت، این علائم می­توانند منجر به تب خونریزی دهنده دنگی و سندرم شوک دنگی شوند، که علیرغم احتمال پایین آن­ها می­تواند منجر به مرگ شوند.

تب دانگی

عامل تب دنگی چیست؟

در کل چهار ویروس عامل تب دنگی وجود دارند، که از پشه به انسان منتقل می­شوند. اگر پشه­ ها فردی را که آلوده شده نیش بزند، حامل بیماری می­شود و ویروس را به نفر بعدی که نیش بزند منتقل می­کند.

چگونه از تب دنگی پیش­گیری نماییم؟

اگر به مناطق با احتمال خطر بالا سفر می­ کنید، می­ توانید با رعایت نکات پیشگیرانه از این بیماری جلوگیری کنید.

پشه­ ها را در مسیرشان متوقف کنید

هر کشوری آفات خود را دارد، و محصولات برای پیشگیری از نیش پشه بسیار فراوانند.

دفع کننده حشره (برای مثال اسپری نابودکننده پشه و حشرات خانگی ) را در محیط ، استفاده کنید

از پرمتین روی رخت خواب استفاده نمایید.

لباس ­هایی بپوشید که دست ­ها و پاها را می­ پوشانند.

از پشه­ بند که حشره­ کش دارند استفاده نمایید.

در صورت امکان، تمام توری پنجره ­ها را ببندید و تهویه را روشن کنید.

محل­های تکثیر پشه را از بین ببرید.

پشه­ های ناقل تب دانگی معمولا در آب­ های راکد اطراف خانه که معمولا در فضاهای بسته تکثیر و تولید مثل می­کنند، مانند گلدان­ ها، سطل­ ها و برزنت­ ها. برای اطمینان لازم است این موارد را به طور منظم خالی کنید یا دور بیاندازید. اگر در باغ یا خانه ظروفی از این دست دارید، آن­ها را در محیط سربسته و خشک نگه­داری کنید.

در زمان تغذیه پشه­ ها مراقب باشید

برخلاف بیشتر پشه­ ها، پشه ­های ناقل دنگی در طول روز تغذیه می­کنند. پس اشتباه استفاده از حشره کش در غروب را نکنید و اگر در طول روز بیرون می­روید، لباس آستین بلند بپوشید و دافع حشرات را سر صبح استفاده کنید.

تب دنگی چگونه درمان می­شود؟

معمولا، تب دنگی خود به خود پس از دو هفته برطرف می­شود، در موارد شدید این دوره احتمالا بیشتر است و نیاز به مراقبت بیمارستانی برای جایگزینی مایعات دارد.

هیچ درمان یا واکسنی برای این ویروس وجود ندارد، اما بسیار مهم است که در صورت بروز علائم این بیماری به پزشک اطلاع دهید. کمک­ های درمانی ناراحتی و خطر تشدید بیماری را کم می­کند.

سلب مسئولیت: اطلاعات فوق تنها جهت آموزش بوده و به عنوان نظر پزشکی نباید مورد استفاده قرار گیرند. لطفا بخصوص در زمان سفر به مناطق بیماری­ خیر احتیاط کنید و از متخصص نظر بخواهید.

محصولت پیشنهادی

انتخاب حشرات مزاحم: