مالاریا

مالاریا

درباره مالاریا

صدای ویز ویز پشه در خانه بسیار آزار دهنده است و خارش نیش پشه ه­ای که از دست شما فرار می­کند از آن هم بیشتر آزار دهنده است. در برخی نقاط جهان، گزش پشه می­تواند بیشتر از آزاردهنده خطرناک باشد. برخی پشه­ ها حامل­ های بیماری­ های خطرناکی هستند و می­توانند کشنده باشند. مالاریا یکی از این دسته بیماری­ ها است.

مالاریا چیست؟

مالاریا یک بیماری جدی است که توسط پشه منتقل می­شود و بین انسان­ ها واگیر ندارد. اما فقط یک نیش برای آلوده شدن کافی است و اگر درمان نشود این بیماری کشنده است.

مالاریا کجا رخ می­دهد؟

بیش از یک میلیون مرگ بر اثر مالاریا سالانه در جهان گزارش می­شود. این بیماری در بیش از ۱۰۰ کشور جهان شیوع دارد، و بیشتر در مناطق استوایی مانند آفریقا، آسیا، آمریکای جنوبی و جزایر اقیانوس آرام یافت می­شود.

علائم مالاریا چیست؟

علائم مالاریا به سرعت خود را نشان می­دهد و بین ۱۰ تا ۱۵ روز پس از نیش پشه بروز می­کند، در موارد نادر این دوره تا یک سال نیز طول می­کشد.

  • تب شدید (حداقل ۳۸ درجه)
  • تهوع و استفراغ
  • تب، عرق کردن و لرز
  • درد و گرفتگی عضلات
  • سردرد
  • اسهال

در صورتی که این بیماری درمان نشود، می­تواند به مشکلات بیشتر بیانجامد که شامل: زردی، از کار افتادن کلیه، کما و در بدترین حالت مرگ شود.

عامل مالاریا چیست؟

عامل مالاریا یک انگل به نام پلاسمودیم است که پشه ماده آنوفیل را آلوده می­کند. آن­ها این انگل را پیش از آلوده کردن انسان حمل می­کنند. پس از ورود به بدن، این انگل با جریان خون به کبد می­رود و در آنجا تکثیر می­شود.

نکته:در پشه آنوفیل ماده شکم از محل خود بالاتر قرار می­گیرد و از این راه می­توان آن را شناخت.

چگونه از مالاریا پیشگیری کنیم؟

نیش نخوردن از پشه بخصوص در مناطق درگیر بسیار دشوار است، اما در صورتی که این نکان ساده را رعایت کنیم، غیرممکن نیست.

محیط اطراف خود را آماده کنید

پشه ­های ناقل مالاریا معمولا در بازه طلوع و غروب فعال هستند. در این زمان­ ها از یک دافع حشره مناسب ماننده اسپری حشره کش یا دیگر محصولات نگون سار برای دور نگه داشتن آن­ها استفاده نمایید.

لباس مناسب بپوشید

لباس گشاد با رنگ روشن که دست و پاها را کاملا می­ پوشاند بپوشید و از عطر زدن یا استفاده از افترشیو که توجه ناخواسته پشه را جلب می­کند بپرهیزید. بر روی هرگونه سطح پوست که با لباس پوشیده نیست را نیز دفع کننده حشره بزنید.

داروهای ضد مالاریا

هیچ گونه واکسنی برای جلوگیری از مالاریا وجود ندارد. ولی از دکتر خود بخواهید تا قرص داروی ضد مالاریا را چند ماه قبل از سفر به منطقه خطرناک، برای شما تجویز کند. در صورتی که دکتر این دارو را تجویز کرد، باید دوره آن را کامل کنید تا اثر بخش باشد.

مالاریا چگونه درمان می­شود؟

هر چند مالاریا یک بیماری جدی است، تقریبا تمام مبتلایان به مالاریا در صورت درمان درست، بهبودی کامل کسب می­کنند. اگر شما علائم مالاریا را در خود مشاهده نمودید، سریعا با دکتر خود مشورت کنید یا به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نمایید.

سلب مسئولیت: اطلاعات فوق تنها جهت آموزش بوده و به عنوان نظر پزشکی نباید مورد استفاده قرار گیرند. لطفا بخصوص در زمان سفر به مناطق بیماری­ خیر احتیاط کنید و از متخصص نظر بخواهید.

محصولت پیشنهادی

انتخاب حشرات مزاحم: